1dyrektor

W dniu 6 czerwca 2014r w wieku 100 lat zmarła w Warszawie pierwsza Dyrektorka Olsztyńskiej Szkoły Pielęgniarstwa Pani Zofia Sporzyńska – nestorka pielęgniarstwa  uroczystości pogrzebowe 12 czerwca 2014r godz 12 Cmentarz Północny w Warszawie ( Wólka Węglowa )

Ukończona szkoła:

Szkoła Pielęgniarstwa PCK w Warszawie 1936r.

Praca społeczna i zasługi:

Od 1936r. instruktorka w szpitalu głównym PCK., gdzie pracowała do wybuchu wojny. W czasie Powstania nosiła opatrunki dla ludności cywilnej, następnie pracowała w szpitalu przy ul. Foksal, po zbombardowaniu którego ewakuowała rannych do piwnicy Instytutu Oftalmicznego przy ul. Smolnej., towarzyszyła chorym przeniesionym na ul. Płocką. Po kapitulacji razem z chorymi ewakuowała się koleją do Milanówka, gdzie została do końca 1945 r. w willi Gloria. Skierowana przez ZG PCK do pracy w szpitalu w Szczecinie pracowała jako przełożona pielęgniarek.Zorganizowała Szkołę Pielęgniarstwa PCK ,w której pełniła obowiązki dyrektora, następnie zorganizowała Szkołę Pielęgniarstwa w Olsztynie , gdzie pracowała jako dyrektor. Kolejna praca to sanatorium przeciwgriużlicze w Otwocku , jako przełożona pielęgniarek. Następnie organizuje Szpital Wojewódzki w Warszawie ( Szpital im.prof.W.Orłowskiego przy ul.Czerniakowskiej ), gdzie pracuje jako przełożona pielęgniarek do emerytury. Po przejściu na emeryturę przez wiele lat prowadziła szpitalną bibliotekę dla pracowników a przede wszystkim pacjentów przebywających wiele tygodni w szpitalnych oddziałach.

Była członkiem Komisji Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej, sekcji pielęgniarek przy ZG ZZSZ , aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Odznaka ,, Zasłużony Działacz Kultury,,
  • Odznaka Honorowa PCK I-go stopnia
  • Odznaka ,, Zasłużony Działacz Kultury,,
  • Medal im. Florence Nightingale 2005r.

Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie oferuje bezpłatne kierunki kształcenia o profilu medycznym i społecznym. Nasza Szkoła to wyspecjalizowana kadra, w pełni wyposażone pracownie, oferta nauczania dostosowana do twoich potrzeb, szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu i wyróżnienia się na rynku pracy.

Chcesz zdobyć zawód o którym marzysz i znaleźć satysfakcjonującą pracę? Myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji? Sprawdź naszą ofertę.

Nauka odbywa się w systemie dziennym, stacjonarnym i zaocznym. W naszych doskonale wyposażonych pracowniach zajęcia praktyczne odbywają się w rzeczywistych warunkach pracy! Praktyki zawodowe odbywają się bezpośrednio u pracodawców. Dzięki zrealizowanym w naszej Szkole projektom, uczniowie mogą korzystać z atrakcyjnych płatnych staży. Wyselekcjonowane do zapotrzebowania rynku medycznego kierunki kształcenia oraz innowacyjne programy nauki sprawiają że nasza Szkoła wyróżnia się na rynku edukacyjnym, dając szanse słuchaczom na podniesienie kompetencji i znalezienie wymarzonego zawodu.

Aby kształcić się w naszej Szkole nie musisz posiadać matury. Od osób gotowych na podjęcie kształcenia w naszej placówce, wymagamy jedynie ukończenia szkoły średniej. Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym, dzięki czemu możesz zdawać egzamin bezpośrednio w pracowniach, w których pobierałeś naukę. Dostosowanie kierunków nauczania w naszej Szkole do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz wygodna dla słuchaczy forma zajęć, pozwala zaoferować nowoczesne i odpowiadające sytuacji programy edukacyjne.

Możemy się pochwalić bardzo dużym wskaźnikiem zdawalności egzaminów zawodowych, który na niektórych kierunkach sięga nawet 100%. Zapraszamy na zajęcia! - nauka u nas to szansa na polepszenie swojego statusu na rynku pracy.

YouTube
Instagram
Skip to content