1dyrektor

W dniu 6 czerwca 2014r w wieku 100 lat zmarła w Warszawie pierwsza Dyrektorka Olsztyńskiej Szkoły Pielęgniarstwa Pani Zofia Sporzyńska – nestorka pielęgniarstwa  uroczystości pogrzebowe 12 czerwca 2014r godz 12 Cmentarz Północny w Warszawie ( Wólka Węglowa )

Ukończona szkoła:

Szkoła Pielęgniarstwa PCK w Warszawie 1936r.

Praca społeczna i zasługi:

Od 1936r. instruktorka w szpitalu głównym PCK., gdzie pracowała do wybuchu wojny. W czasie Powstania nosiła opatrunki dla ludności cywilnej, następnie pracowała w szpitalu przy ul. Foksal, po zbombardowaniu którego ewakuowała rannych do piwnicy Instytutu Oftalmicznego przy ul. Smolnej., towarzyszyła chorym przeniesionym na ul. Płocką. Po kapitulacji razem z chorymi ewakuowała się koleją do Milanówka, gdzie została do końca 1945 r. w willi Gloria. Skierowana przez ZG PCK do pracy w szpitalu w Szczecinie pracowała jako przełożona pielęgniarek.Zorganizowała Szkołę Pielęgniarstwa PCK ,w której pełniła obowiązki dyrektora, następnie zorganizowała Szkołę Pielęgniarstwa w Olsztynie , gdzie pracowała jako dyrektor. Kolejna praca to sanatorium przeciwgriużlicze w Otwocku , jako przełożona pielęgniarek. Następnie organizuje Szpital Wojewódzki w Warszawie ( Szpital im.prof.W.Orłowskiego przy ul.Czerniakowskiej ), gdzie pracuje jako przełożona pielęgniarek do emerytury. Po przejściu na emeryturę przez wiele lat prowadziła szpitalną bibliotekę dla pracowników a przede wszystkim pacjentów przebywających wiele tygodni w szpitalnych oddziałach.

Była członkiem Komisji Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej, sekcji pielęgniarek przy ZG ZZSZ , aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Odznaczenia:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Odznaka ,, Zasłużony Działacz Kultury,,
  • Odznaka Honorowa PCK I-go stopnia
  • Odznaka ,, Zasłużony Działacz Kultury,,
  • Medal im. Florence Nightingale 2005r.
YouTube
Instagram
Skip to content