img_8911 img_8949W dniach 20-21 maja 2013 r. w naszej Szkole odbyła się XI edycja Turnieju Ratownictwa Medycznego dla uczniów szkół policealnych kształcących w zawodzie ratownik medyczny. Historia Turnieju sięga 2003 roku. Zawody obejmują teren województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.
W tegorocznym Turnieju brały udział trzyosobowe drużyny ze Szkoły Policealnej w Ełku, Szkoły Policealnej im. prof. Z. Religi w Olsztynie, Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej w Elblągu, Szkoły Policealnej im. H. Chrzanowskiej w Giżycku, Akademickiego Zespołu Szkół w Suwałkach przy PWSZ im. prof. E. Szczepanika.

Drużyny turniejowe rywalizowały ze sobą wiedzą – podczas części pisemnej/teoretycznej turnieju i umiejętnościami – podczas zadań praktycznych w sytuacjach pozorowanych. Część teoretyczna wykazała dobrą poprawność odpowiedzi. Średnia ilość punktów zdobytych przez uczestników wyniosła 75,4 %.


Zadania praktyczne, z którymi mierzyli się uczniowie, to:
I. Krwotok – w ciasnym pomieszczeniu technicznym znaleziono poszkodowanego z silnym krwotokiem z uda.
II. Anglik – poszkodowany z zawałem ściany dolnej serca rozmawiał tylko po angielsku. Występowały również rozbieżności w informacjach od dyspozytora i sytuacją na miejscu.
III. Owad – osoba poszkodowana przez owada, we wstrząsie anafilaktycznym straciła przytomność.
IV. Prąd – mężczyzna porażony prądem leżał w kałuży wody. Ratownik, który wszedł w kałużę stawał się poszkodowanym.
V. Drabina – poszkodowany, który spadł z drabiny doznał urazu kręgosłupa i kończyny dolnej. Odczuwał silny ból i nie pozwalał się zbadać.
Sędziowie podkreślili wysokie umiejętności uczestników, ich zdolność do podejmowania decyzji, umiejętność współpracy w zespole i bardzo dobre przygotowanie do przyszłego zawodu.
Zespół Sędziowski, któremu przewodniczy P. Jacek Apanasewicz, po podsumowaniu wyników z części pisemnej i praktycznej wyłonił trzy drużyny, które zajęły I, II i III miejsce. Pozostałym drużynom nie przyporządkowuje się miejsc w kwalifikacji. Drużyna ze Szkoły Policealnej w Ełku, pełniąca również rolę gospodarza, nie brała udziału w klasyfikacji.
Miejsce I zdobyła Szkoła Policealna im. Zbigniewa Religi w Olsztynie,

miejsce II przyznano drużynie Akademickiego Zespołu Szkół w Suwałkach,

III lokatę zdobyła drużyna Szkoły Policealnej im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.

YouTube
Instagram
Skip to content