20130606004959
(5.06) od samego rana syreny karetek pogotowia rozlegały się przy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Pstrowskiego w Olsztynie. Jednak tym razem to nie w kierunku wypadku jechały karetki, ale na plac manewrowy, gdzie odbywały się ćwiczenia służb ratunkowych.

Uczniowie Szkoły Policealnej im prof Zbigniewa Religi w Olsztynie z kierunków Ratownik Medyczny oraz Technik usług kosmetycznych brali udział w ćwiczeniach jako pozoranci. W akcji uczestniczyły wszystkie służby zorganizowane przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego oraz litewski szpital z Łoździejów. W tak widowiskowy sposób zainaugurowane zostały XI Międzynarodowe Mistrzostwa Warmii i Mazur w Ratownictwie Medycznym. Organizatorem zaplanowanych na trzy dni zawodów jest Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Działaniom przyglądali się zaproszeni ratownicy z Polski i zagranicy. W tym roku na zawody przyjechali zawodnicy ratownictwa z Norwegii, Litwy, Niemiec.

Akcja była świetnie zorganizowana. Był to karambol z udziałem samochodu osobowego, dostawczego z niebezpiecznym ładunkiem oraz busika z pasażerami. Ratownicy mieli w ustalonej kolejności wynieść z wraków pozorantów i udzielić im pomocy medycznej. Przed przystąpieniem do akcji włączono kurtynę wodną, która miała zabezpieczyć przed możliwością wybuchu. Potem wynoszono rannych i udzielano im pierwszej pomocy medycznej. Najciężej rannych odwożono do punktu doraźnej pomocy medycznej. Taki był scenariusz tych ćwiczeń.
Wieczorem odbyła się uroczysta inauguracja Mistrzostw w Park Hotelu.

Olsztyn24

YouTube
Instagram
Skip to content