Kiedy mieszka się na Warmii i Mazurach, nie trzeba być wykształconym mistrzem fotografii, nie trzeba przez wiele godzin poszukiwać obiektów godnych sfotografowania, ani posiadać profesjonalnego sprzętu fotograficznego, by uwieczniać uroki tej krainy. Wystarczy zwykły spacer po okolicy, odrobina poczucia piękna i kreatywności oraz… zwykła komórka. I takim właśnie sprzętem posługiwała się większość uczestników konkursu fotograficznego pod hasłem „Moja mała Ojczyzna”, którego podsumowanie odbyło się dzisiaj (19.05) w internacie Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie.

Konkurs ogłoszony został już w lutym tego roku. Inicjatywa wyszła od grupy wychowawców i mieszkańców internatu, oficjalnie zaś organizatorami konkursu zostali: Szkoła Policealna im. Prof. Zbigniewa Religi i działający przy tej szkole internat.

– Zadaniem uczestników konkursu było uchwycenie weduty, krajobrazu, architektury lub mieszkańców naszych miast i wsi w najciekawszy, nietuzinkowy, także surrealistyczny sposób – tłumaczy Ludmiła Ledina, jednaz z inicjatorek konkursu i członkini jury konkursowego. – Organizując konkurs chcieliśmy zwrócić uwagę jego uczestników na to, jak piękna jest ich mała Ojczyzna, jak interesujący i różnorodni są mieszkający tutaj ludzie. A teraz, kiedy zdjęcia są już gotowe, chcemy je pokazywać publiczności, by ludzie wiedzieli, że Polska – kraj, w którym urodzili się, w którym mieszkali – jest piękna, i żeby te obrazy na zawsze pozostały w ich pamięci.

W regulaminie konkursu nie ma nic na temat rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań fotograficznych uczestników konkursu, ale dziś, po wernisażu wystawy najwyżej ocenionych prac konkursowych, wiadomo, że te – być może dotychczas nieujawnione, a może nawet skrywane pasje i zainteresowania – zostały rozbudzone. Niektórzy uczestnicy sami byli zaskoczeni efektami swojej pracy, widząc powiększone i wyeksponowane na sztalugach zdjęcia.

– Wczoraj, kiedy przygotowywaliśmy wystawę najlepszych prac konkursowych, podszedł do mnie jeden z laureatów konkursu i powiedział, że nie spodziewał się, że on mógł zrobić tak piękne zdjęcia – mówi Ludmiła Ledina.

Na konkurs uczniowie Szkoły Policealnej i internatu zgłosili ponad 60 zdjęć, na wystawę pokonkursową zakwalifikowano połowę z nich. Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie są: Magdalena Dudek, Magdalena Kapica, Krzysztof Rabcewicz, Justyna Patoleta, Edyta Stryjek, Adrianna Kudarewko, Iwona Baran i Marcin Łukawski.

W ocenie pięcioosobowego jury działającego pod kierownictwem Jolanty Kłoczewskiej, dyrektor Szkoły Policealnej im. Prof. Religi, najpiękniejsze fotografie wykonał Krzysztof Rabcewicz, drugie miejsce przyznano pracom Marcina Łukawskiego, a trzecie – Adriannie Kudarewko. W ocenie publiczności oglądającej wystawę, najbardziej interesujące zdjęcia wykonała jednak Magdalena Dudek.

– Fotografowanie to pasja bardzo spontaniczna, jak wychodzę na spacer, robię zdjęcie i… idę dalej –
tłumaczy laureat konkursu Krzysztof Rabcewicz, uczeń I klasy Szkoły Policealnej, od września ubiegłego roku mieszkaniec internatu. – Staram się uchwycić w obiektywie chwilę, która akurat mi się spodobała, chwilę dla mnie magiczną.

Zgłoszone na konkurs fotografie Krzysztof Rabcewicz wykonał w Olsztynie i w Barcianach, gdzie mieszka. A zdjęcia zrobił komórką.

– Nie mam profesjonalnego sprzętu, a w telefonie jest dobry aparat, więc wszystkie zdjęcia robię telefonem. I to – jak pokazują wyniki konkursu – wystarcza – wyjaśnia zwycięzca fotograficznej rywalizacji. – W konkursie fotograficznym wziąłem udział pierwszy raz i nie nastawiałem się na sukces. Mam wielką satysfakcję, że zdjęcia, które do tej pory oglądałem sam na telefonie zobaczyli też inni ludzie, i że te zdjęcia im się spodobały, a mnie przy tym dały jakiś sukces.

Zdobywca II miejsca w konkursie, Marcin Łukawski, również mieszka w internacie, a pochodzi z Rozóg pod Szczytnem. Zdjęcia, które zgłosił na konkurs pochodzą właśnie z tamtych okolic.

– Podobnie jak kolega Krzysztof, zdjęcia robiłem spontanicznie i komórką – mówi Marcin Łukawski. – Jeżeli jakieś miejsce czy krajobraz spodobały mi się, robiłem zdjęcie, żeby potem przypominać sobie te widoki. Tak robię już ponad cztery lata. Z najładniejszych zdjęć tworzę taki własny zbiór fotografii. Kiedy ogłoszono konkurs, postanowiłem pokazać swoje zdjęcia, żeby inni je również zobaczyli. To był mój pierwszy konkurs fotograficzny.

Wernisaż wystawy pokonkursowej odbył się w świetlicy internatu, jednak już od jutra wystawa przeniesiona zostanie do holu na parterze Szkoły Policealnej im. Prof. Zbigniewa Religi przy ul. Mariańskiej 3A, gdzie będzie eksponowana przez dwa tygodnie. Każdy, kto będzie przechodził tą ulicą, może wstąpić do szkoły i zobaczyć jak swoją małą Ojczyznę i jej mieszkańców widzą młodzi ludzie.

Szkoła Policealna im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie oferuje bezpłatne kierunki kształcenia o profilu medycznym i społecznym. Nasza Szkoła to wyspecjalizowana kadra, w pełni wyposażone pracownie, oferta nauczania dostosowana do twoich potrzeb, szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu i wyróżnienia się na rynku pracy.

Chcesz zdobyć zawód o którym marzysz i znaleźć satysfakcjonującą pracę? Myślisz o podniesieniu swoich kwalifikacji? Sprawdź naszą ofertę.

Nauka odbywa się w systemie dziennym, stacjonarnym i zaocznym. W naszych doskonale wyposażonych pracowniach zajęcia praktyczne odbywają się w rzeczywistych warunkach pracy! Praktyki zawodowe odbywają się bezpośrednio u pracodawców. Dzięki zrealizowanym w naszej Szkole projektom, uczniowie mogą korzystać z atrakcyjnych płatnych staży. Wyselekcjonowane do zapotrzebowania rynku medycznego kierunki kształcenia oraz innowacyjne programy nauki sprawiają że nasza Szkoła wyróżnia się na rynku edukacyjnym, dając szanse słuchaczom na podniesienie kompetencji i znalezienie wymarzonego zawodu.

Aby kształcić się w naszej Szkole nie musisz posiadać matury. Od osób gotowych na podjęcie kształcenia w naszej placówce, wymagamy jedynie ukończenia szkoły średniej. Jesteśmy ośrodkiem egzaminacyjnym, dzięki czemu możesz zdawać egzamin bezpośrednio w pracowniach, w których pobierałeś naukę. Dostosowanie kierunków nauczania w naszej Szkole do aktualnych potrzeb rynku pracy oraz wygodna dla słuchaczy forma zajęć, pozwala zaoferować nowoczesne i odpowiadające sytuacji programy edukacyjne.

Możemy się pochwalić bardzo dużym wskaźnikiem zdawalności egzaminów zawodowych, który na niektórych kierunkach sięga nawet 100%. Zapraszamy na zajęcia! - nauka u nas to szansa na polepszenie swojego statusu na rynku pracy.

YouTube
Instagram
Skip to content