28 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odsłonięto pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”. Wydarzenie to uświetniło obchody Święta Lotnictwa Polskiego, przypadającego w rocznicę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych Challenge w 1932 roku.

Na uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przybyli prezydent RP Andrzej Duda, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i licznie zgromadzeni przedstawiciele środowisk wojskowych, weterani i czynnie służący. Za ich służbę w swoim przemówieniu dziękował prezydent: Cieszę się, że ten pomnik w tym tak niezwykle ważnym miejscu symbolicznego polskiego cmentarza wojskowego, na którym spoczywają najznamienitsi ludzie polskich skrzydeł i polskiej armii, że on właśnie tutaj się znajduje, będąc widomym znakiem naszej pamięci i wdzięczności. Pamięci i wdzięczności Polski, wszystkich byłych, obecnych i przyszłych pokoleń. Dla ludzi, którzy stoją na straży polskiego nieba. Dla ludzi, którzy mają tę odwagę i fantazję, by unieść się ponad światem, spojrzeć na niego z góry, ale świadczyć także swoją służbę Rzeczypospolitej i innym.

Ponadto głos zabrali minister Mariusz Błaszczak, przedstawiciel Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej gen. broni pil. Jerzy Gotowała oraz st. kpr. podchorąży Mateusz Piechowski, przedstawiciel młodego pokolenia lotników-studentów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Instytut Pamięci Narodowej współfinansował budowę pomnika. Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka reprezentowała na uroczystościach Marta Ponaczewna z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

gov.pl

YouTube
Instagram
Skip to content